FAQ

Najczęściej Zadawane Pytania

Dokładamy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące naszej organizacji.

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, skorzystaj z naszej strony kontaktowej, na której będziesz mógł wysłać pytanie do Hufca Ogniwo lub Hufca Orlęta.

Ile lat musi mieć dziecko, aby wstąpić do harcerstwa?
Najmłodsza grupa wiekowa to „skrzaty”, dla dziewczynek i chłopców w wieku 4-7 lat. Aby się dowiedzieć więcej o grupach wiekowych, zapraszamy do wejścia do Menu i wybrania opcji „Grupy wiekowe”.„Grupy wiekowe”
Jak można zapisać dziecko do harcerstwa?
Zapraszamy do wejścia do Menu i wybrania opcji „Zajęcia” lub „Dokumenty”, gdzie można znaleźć informacje o naszych jednostkach oraz formularz na rok harcerski. Uzupełniony formularz należy wysłać do odpowiedniej drużynowej lub drużynowego. W razie pytań, prosimy o kontakt z hufcową na email Hufcowa Ogniwo lub hufcowym na email Hufcowy Orlęta, przyjemnością pomożemy!
Kiedy można zapisać dziecko do harcerstwa?

Przyjmujemy formularze i zapisy na początku roku harcerskiego, czyli od początku września do końca października lub na początku nowego roku, czyli w styczniu. Warto jednak wziąć pod uwagę przy zapisywaniu w styczniu, że program jest zaplanowany na cały rok (wrzesień do czerwca), a nie na dwa półrocza. Dziecko zapisując się w styczniu dołącza do grupy, która już rozpoczęła różne projekty, zajęcia i sprawności.

Do której gromady lub drużyny powinno być zapisane dziecko?

Mamy wiele jednostek w różnych miejscach na wyspie montrealskiej, które przynależą do Hufca Ogniwo lub Hufca Orlęta. Obecnie zbiórki odbywają się w Dollard-des-Ormeaux, Lachine i Pointe Saint-Charles. Płeć, wiek i preferencje rodzica związane z czasem i miejscem zbiórek określą do której jednostki dziecko powinno być zapisane. Zapraszamy do wejścia do Menu i wybrania opcji „Zajęcia”, gdzie można znaleźć dalsze informacje.

Z kim można się skontaktować, żeby otrzymać więcej informacji o harcerstwie?

Zapraszamy do wejścia do Menu i wybrania opcji „Kontakt”, gdzie można bezpośrednio wysłać email do hufcowych lub prosimy o kontakt na email Hufcowa Ogniwo do Hufca Ogniwo i Hufcowy Orlęta do Hufca Orlęta.

Czy chłopcy i dziewczyny mają zajęcia razem?

Jednostki skrzatowe są koedukacyjne. Gromady zuchowe mogą być oddzielne lub mieszane. Śledząc rozwój dziecka i bardziej znaczące zróżnicowanie zainteresowań, starsze grupy harcerskie, wędrownicze i instruktorskie są, w zakresie funkcjonalnym i wychowawczym, w osobnych organizacjach. Współpraca między hufcami i jednostkami żeńskimi i męskimi pozostaje jednak silna i wiele zajęć i wycieczek jest organizowanych wspólnie, zwłaszcza dla wędrowników i instruktorów.

Czy dziecko musi mówić po polsku, żeby zapisać się do harcerstwa?

Dziecko nie musi mówić bardzo dobrze po polsku, ale powinno rozumieć i potrafić się komunikować na podstawowym poziomie. Istnieje możliwość pomocy w zrozumieniu trudniejszych tematów, kiedy druhny i druhowie mogą je przetłumaczyć, ale zajęcia na zbiórkach i aktywnościach harcerskich są prowadzone po polsku.

Czy każde dziecko potrzebuje mundur i jak można go kupić?

Tak, mundur jest noszony przez wszystkie grupy wiekowe i jest znakiem przynależności do harcerstwa. Wygląd munduru różni się w każdej grupie wiekowej. O dalsze informacje o mundurach oraz jak go kupić, prosimy o kontakt na email Promyki @ Ogniwo (mundury dla dziewczyn) i Składnica @ Orlęta (mundury dla chłopców).

Na co są przeznaczane składki harcerskie?

Składki są przeznaczane na różne wydatki i trafiają one do jednostki uczestniczki lub uczestnika, do Hufca, Chorągwi i organizacji „Friends of Canadian Polish Youth Inc” (Les Amis de la Jeunesse Canadienne-Polonaise) (25$ na rodzinę). Finansują one materiały używane na zbiórkach, pokrywają koszt ubezpieczenia oraz pomagają zmniejszyć koszt aktywności podczas roku.

Jaka jest różnica między wycieczką, biwakiem, zimowiskiem a obozem lub kolonią?

Wycieczka jest wyprawą jednodniową. Biwak to wyprawa z przynajmniej jednym noclegiem. W Montrealu zimowisko zuchowe z noclegiem jest organizowane podczas ferii zimowych, czyli „March Break”. Podczas wakacji letnich, dla zuchów jest organizowana kolonia, a dla harcerek, harcerzy, wędrowniczek i wędrowników są organizowane obozy. Kolonia i obozy są dwutygodniowe z noclegiem i zwykle odbywają się na kanadyjskich Kaszubach (Ontario).

Czy można zapisać dziecko na zimowisko, kolonię lub obóz, jeżeli nie jest aktywnym członkiem harcerstwa podczas roku?

Przed zapisaniem dziecka na zimowisko, kolonię lub obóz, powinno ono uczestniczyć w przynajmniej jednej zbiórce, aby poznać innych uczestników i zapoznać się z harcerstwem oraz zakupić mundur. Warto jest wiedzieć, że dzieci i młodzież uczestnicząca aktywnie w zajęcia podczas roku ma pierwszeństwo w zapisywaniu się na wszystkie wyjazdy. Koszt zapisu na zimowisko, kolonie czy obóz jest również wyższy dla dzieci, które nie chodzą na zajęcia harcerskie przez cały rok.

Co to jest ZHP działające poza granicami kraju?

Związek Harcerstwa Polskiego działające poza granicami kraju jest organizacją harcerską, która organizuje aktywności dla dzieci i młodzieży mieszkającej poza Polską. ZHP działające poza granicami kraju działa na czterech kontynentach w następujących krajach: Argentyna, Australia, Austria, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwecja i Wielka Brytania. ZHP działające poza granicami kraju działa na podstawie polskiego skautingu zapoczątkowanego w 1910 roku przez Andrzeja Małkowskiego i Olgę Drahonowską-Małkowską. Siedziba znajduję się w Londynie, w Anglii. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę ZHP PGK.

Gdzie można się dowiedzieć więcej o harcerstwie?

Zapraszamy do wejścia na strony podane poniżej, gdzie można znaleźć wiele informacji o historii i działalności harcerstwa ZHP Okręg Kanada i ZHP działające poza granicami kraju.

http://www.zhppgk.org/

https://zhpkanada.org/

http://www.zhpkanada.ca/

Gdzie można dowiedzieć się więcej o Polonii montrealskiej?
Zapraszamy do wejścia na strony podane poniżej.https://www.gov.pl/web/kanada/konsulat-generalny-rp-w-montreal

Polski Konsulat Generalny w Montrealu

Kongres PoloniI Kanadyjskiej w Montrealu

W jaki sposób osoba pełnoletnia może się zaangażować i udzielać w ruchu harcerskim?
Zapraszamy do wstąpienia do organizacji „Friends of Canadian Polish Youth Inc” (Les Amis de la Jeunesse Canadienne-Polonaise) i kontakt z prezesem p.Teresą Włodarczyk na email t.wlodarczyk@sympatico.ca.